پیاده‌روی

یکی از چیزهایی که معمولا حالم را خوب می‌کند، پیاده‌روی و به خصوص دویدن و فکر کردن به هیچ است. انگار که در آن لحظه ذهنت خالی از هر چیزیست و فقط دویدن برایت اهمیت دارد.

هر از گاهی، بی‌نظم این کار را انجام می‌دهم. می‌دانم آن اثربخشی لازم را ندارد اما همین پیاده‌روی های گاه و بی‌گاه بدون موبایل و کیف، بدون بار اضافی سبُکی خاصی را به روحم می‌بخشد.

 

جمعه بعد از مدتها، این کار را انجام دادم. اول فکرکردم که آیا واقعا به این پیاده‌روی نیاز دارم یا دارم از فکرکردن به مسائلم و کارهایی که باید انجام دهم، دوری می‌کنم. لیست کارهای همان روزم را نوشتم و رفتم.

در پیاده‌روی دوست دارم مسیری را پیش ببرم که کمتر رفته‌ام و خودم را گم کنم در خیابانهای فرعی خلوتش. حس عجیبی است و همین کار مرا به دیدن و دقت بیشتر وادار می‌کند. انگار که مغز هوشیار می‌شود که به دنبال نشانه های آشنا بگردد و همین باعث می‌شود چیزهای جدیدی کشف کرد.

و بعد می‌بینم نمای بیرونی ساختمانها چه تغییری کرده‌اند، بعضی‌هایشان چه قدر زیبا و مدرن شده‌اند و بعضی هنوز در دوران قدیم خود مانده‌اند. آنها شاید بر ساختمان مدرن مجاور حسرت بخورند و امید نو شدن داشته باشند یا شاید هم منتظر و مشتاق پایان زندگی‌شان باشند، نمی‌دانم.

 

و فکر می‌کنم ما آدمها هم همینطوریم، باید برخی افکارمان، گفتارمان، عملکردمان به‌روزرسانی شوند وگرنه مثل همین ساختمانهای قدیم معلوم می‌شود که از زمان و آدمهایش عقب مانده‌ایم و وصله‌ی ناجور شده‌ایم.

 

باران هم باریده بود و چاله های خیابان و کنار پیاده‌روها پر از آب. راه رفتن در کنار این چاله‌های کم عمق حس جالبی بود، آسمان در آن پیدا بود و وقتی موازیشان راه می‌رفتم انگار در بی‌نهایت قدم گذاشته بودم.

 

یک ساعت و نیم پیاده‌روی حس خوشایندی برایم داشت.

یک موضوعی را هم که فهمیدم این بود که واقعا داشتم از انجام بعضی کارهایم طفره می‌رفتم اما با نوشتنشان قبل از پیاده‌روی، خودم را مجاب کردم که آن کارها باید تمام شوند و تا آخر شب کم و بیش انجامشان دادم.

 

پی نوشت: در سایت تد ویدئویی دیدم از خانم مارلی اپزو، دانشمند حوزه‌ی رفتارشناسی و یادگیری. دیدنش می‌تواند ما را به پیاده‌روی تشویق کند. 

3 دیدگاه برای “پیاده‌روی

  1. عالی بود. پیاده روی و زمان مقاله ای بود که رابطه تند رفتن و کند رفتن و نسبتش رو با تفکر بیان کرده بود در مجله ای به نام آتیه.(:

    1. ممنونم معصومه عزیزم، تو به من همیشه لطف داری.
      مقاله رو نخوندم، ممنون میشم نتیجه مقاله رو درمورد رابطه ی پیاده روی کند و تند و نسبتش با تفکر رو برام بنویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *