لوند

جرات کنید راست و حقیقی باشید. جرات کنید زشت باشید. اگر موسیقی بد را دوست دارید رک و راست بگویید. خود را همان که هست نشان دهید. این بزک تهوع انگیز دو رویی و دوپهلویی را از چهره ی روح خود بزدایید، با آب فراوان بشویید.          رومن رولان از کتاب ژان کریستف

 

این نوشته ی رومن رولان در مورد خود بودن، کافی بود تا از کلمه ای که بسیار دوستش دارم و شک داشتم درموردش حرف بزنم یا نه، بنویسم.

یکی از کلمه هایی که بسیار دوست دارم، لوند است. منشا شکل گیری این دوست داشتن را یادم نیست اما آهنگ “لوند” بیژن مرتضوی در آن بی تاثیر نبوده. قبلترها آن را بسیار گوش می دادم و الان هم گهگاهی آن را گوش می دهم.

در کتاب فرهنگ فارسی به فارسی پیام، تالیف دکتر سید محمود اختریان معنی آن آمده است: عشوه گر، طناز- زن هرجایی.

بیست لینک اول گوگل را در مورد این کلمه باز کردم. سایت واژه یاب هم، معناهای مشابهی داشت.

معنای لغوی لوند با آن چیزی که در ذهنم تصور می کردم، فرق داشت.

محسن محمدی نیا، روان شناس و مشاور خانواده در این صفحه از وبلاگ خود، در مورد چهار آرکتایپ یا چهار نقش اصلی زن از نظر یونگ – نقش مادر، لوند یا ملکه، آمازون یا جنگجو، مادونا یا روحانی- توضیح می دهد. کهن الگوی لوند (princess) یکی از این آرکتایپهاست.

” زن ملکه یا لوند، یک زن شجاع و با دل و جرات، قوی  وباهوش است. او یک زن محاسبه گر و زیرک است و با زیرکی دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد. زن ملکه یا لوند، دوست داشتنی و قابل ستایش است.”

خانم دکتر شینودا بولن، متولد ۱۹۳۶، روانشناس و نویسنده ی آمریکایی و شاگرد کارل یونگ هم، پانزده آرکتایپ مطرح می کند که کهن الگوی آفرودیت به عنوان الهه ی زیبایی و لوندی معرفی می شود.

دکتر علیرضا شیری  هم آموزش غیر حضوری ای دارد به نام شفای زنانگی که در مورد کیمیاگری آفرودیت است و هنوز آن را تهیه نکرده ام.

 

خلاصه این که لوند، کلمه ای دوست داشتنی است.

 

*تصویر زیبای پست با نام La coquette (لوند)، اثر خانم ویتوریو رگیانینی (۱۹۳۸-۱۸۵۸ میلادی)، نقاش معروف ایتالیایی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *