در انتخاب کارتهای بازی زندگی

“زمانی که همه ورقهای دستتان نشان می دهند که بازنده اید، تنها راه پیروزی، شکست قانونهاست.”

پل آستر

 

صحنه هایی از یک فیلم، در مورد بازی ورق بود. چهار نفر دور یک میزِ گرد مشغول بازی بودند. دو زن، جسیکا و امی، در یک تیم و دو مرد، لوکان و توماس، در تیم مقابل. (در سکانسها و گفتگوهای قبلی متوجه می شدیم که امی تازه این بازی را یاد گرفته)

ورقها در دور چهارم تقسیم شد. جسیکا که کنار توماس نشسته بود، ناگهان کارتهای در دستش را روی میز پخش کرد و در حالیکه با عصبانیت به توماس نگاه می کرد گفت: “تو به ورقهای من نگاه کردی، این دور قبول نیست.”  دوربین همان لحظه امی را نشان داد که مبهوت این حرکت دوستش شده بود. (ندیده بود توماس به کارتهای جسیکا نگاه کند.) توماس اعتراض کرد و خطاب به جسیکا گفت: “می دانم چرا این کار را کردی.”

وقتی امی از جسیکا پرسید “چرا اینکار را کردی؟” جسیکا جواب داد: “می باختیم اگر با این کارتها بازی می کردیم. باید این کار را می کردم کارتهای با ارزشی نداشتم.”

جمله ی پل آستر را که می خواندم، یاد این صحنه از فیلم افتادم.

چقدر این کار جسیکا برایم جالب بود. شاید بشود گفت او تقلب کرده اما لوکان و توماس هم اهل تقلب بودند.

او می دانست می بازد و قانونها را به هم زد. کاری هم از بقیه ساخته نبود. قسمتی از بازی لو رفته بود و بایستی همه چیز از اول شروع می شد.

 

امروز که داشتم پست “مهلک ترین نوع شطرنج بازی” شاهین کلانتری و بعد از آن پست “شطرنج بازی کردن با خود: سرگرم کننده یا مفید؟” محمدرضا شعبانعلی را که شاهین عزیز در پستش به آن اشاره کرده بود، دوباره می خواندم، یاد این جمله و این فیلم افتادم.

 

ما شاید با ورقهای زندگی ای که دیگران به ما داده اند و انتخاب دیگران بوده اند، داریم بازی می کنیم.

ما شاید داریم به خودمان می بازیم، اگر رویاهای دیگران، جای رویاها و خواسته های خودمان را گرفته باشند، اگر شرایط سختی را که در آن هستیم، پذیرفته ایم و داریم بازی را ادامه می دهیم، صرفا برای اینکه فکر می کنیم دیگران، نظر دیگران بیشتر از خود ما اهمیت دارد.

من فکر می کنم که شاید گاهی بهتر است در زندگی خودمان، برای زندگی خودمان، کاری مثل جسیکا انجام دهیم. قوانین را بشکنیم، آن قوانین ذهنی ای که دیگران برای ما وضع کرده اند و جلوی حرکت ما را گرفته اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *