تصور مغز از واقعیت و خیال

می‌خواستم موقعیت مکانی یک شی در اتاق رادیولوژی مطب را که به تکرار دیده بودمش اما برایم سوال بود، به یاد بیاورم. در ذهنم دقیقا تصویری وجود داشت که آن شی در نقطۀ A اتاق بود اما آن را در واقعیت در نقطۀ B اتاق دیدم. از اینکه آنچه فکرمی‌کردم واقعیت داشته اما در واقع واقعیت نداشته، تعجب کردم.

فکرمی‌کنم مغز انسان، گاهی خودش را فریب می‌دهد بدون اینکه خودِ آگاهش در این فریبِ خویش دخالتی داشته باشد، او تصویری را در ذهن خود برای خود یادآوری –و در واقع خلق می‌کند– و یقین می‌داند که وجود داشته (یا دارد) چون تصویرش را در ذهن دارد اما وقتی با خودِ واقعی آن موضوع مواجه می‌شود، درمی‌یابد آن تصویر، ساختۀ ذهنش بوده و در واقعیت چنین موقعیت یا شرایط یا موضوعی وجود نداشته. شاید برای آنکه پذیرش ابهام برای مغز کم است و این فضای خالی به هرحال باید با تصویر و جوابی هرچند خیالی و غیرواقعی پر شود، نمی‌دانم.

و فکرمی‌کنم به درستی حرفهای روانشناسهایی که می‌گویند تصور خوبی از خود و جهان پیرامونتان داشته باشید. شاید واقعیت ما همین خیالهایی باشد که از خود و دنیای اطرافمان داریم.

و ما چه چیزهای غیر واقعی را در ذهن خود درمورد خود و دیگران کاشته، ساخته‌ و حتی رشد داده‌ایم و آنها را باور کرده‌ایم، در حالی که آنها اصلا وجود ندارند و یا حتی برعکسِ آن چیزی است که تصور می‌کنیم و باور داریم و شگفت و متاثرکننده اینکه ما زندگی خود را با همین باورها و تصورهای واقعی و غیر واقعی داریم سپری می‌کنیم.

3 دیدگاه برای “تصور مغز از واقعیت و خیال

 1. آخه میدونید این قسمت تصویری مغز خب اینجوریه، جاهای خالی رو پر میکنه، ولی نمیدونم میشه به کل زندگی تعمیمش داد یا نه!
  البته ما خب خیلی اوقات یک طرفه در مورد جهان اطرافمون قضاوت می کنیم، ولی همیشه هم نمیشه واقعیت ها رو زیر سوال برد به نظر من.

  1. سلام حسنای عزیز
   دیشب که پیامت رو خوندم، ذهن تناقض‌یابم با نظرت مخالف بود و شک داشتم به حرفات. اما امروز که خوندن کتاب “درک یک پایان” جولیان بارنز رو تموم کردم، متوجه شدم درست میگی و می‌تونه به گذشت زمان هم ارتباط داشته باشه.
   کتاب همون صفحه اول یه جمله داره که به قسمت اول حرف تو نزدیکه؛ ” آنچه در حافظه می‌ماند همیشه آن چیزی نیست که شاهدش بوده ایم.”

   ممنونم که برام می نویسی حسنا.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *