به بهانه ی یک سال وبلاگ نوشتن

یک سال است بخشی از ذهنیاتم را اینجا (و در وبلاگ قبلیم) برون ریزی می کنم. یک سال است یاد گرفته ام نوشتن می تواند مرهم دردهای جانکاه شود.

وبلاگ نویسی وادارم کرد به نوشتن از خود. جرات کردن و سانسور نکردن خود. نوشتن از مسائلی که تا همین یکسال قبل، حتی جسارت فکر کردن به آنها را نداشته ام. خواه اینجا یا در ورد یا روی کاغذ.

نوشتن در اینجا به من یاد داد پستهای سخیف و سطحی کمتر بنویسم و اگرچه نسبت به آنها شرمنده ام اما اگر آنها را نمی نوشتم شاید هیچ وقت به سطحی بودن اندیشه ام پی نمی بردم.

 

نوشتن، حال ناخوش را خوش، بی تفاوتی، این ناامیدی پنهان شده را به ملال (اندوهی امیدوار) و حال خوش را به سپاس بدل می کند. به تعبیر ای بی وایت، ما با نوشتن خود را ترجمه می کنیم. و از خودِ درونی مان آگاه می شویم. 

 

نوشتن راه رفتنِ رو به جلو روی یک طیف است. طیفی از احساسها و افکار خوش و ناخوش. گاهی ته طیفی و توی چاه بی ارزشی، روزمرگی گیر افتاده ای. چه طنابی، چه چیزی، چه علاجی می تواند ما را از ته این چاه بیرون بیاورد و نه حتی در بالای طیف که در میانه ی آن هم قرار دهد راضی می شویم؟ نوشتن به وفور این کار بزرگ را انجام می دهد.

 

نوشتن در وبلاگ برای من دوستان ارزشمندی به همراه آورد. به معجزه ی اینترنت ایمان آوردم که چگونه می تواند مانند یک پل، انسانها را به هم ارتباط دهد. به تقلید از ادبیات یووال نوح هراری اگر تا همین پنجاه سال پیش به انسان خردمند گفته می شد به زودی روزی می رسد که انسان بدون نیاز به سفر و جابه جایی، بدون اینکه قدمی بردارد و در حالی که دارد چایش را می نوشد، می تواند با انسانهای آن سوی کره زمین ارتباط برقرار کند و حتی آنها را ببیند، او را یک دیوانه ی تسخیر شده فرض می کردند اما امروزه این مسئله آنقدر برای ما بدیهی شده که دیگر به منشا پیدایش آن حتی فکر هم نمی کنیم.

 

در وبلاگ نویسی یاد گرفتم نگران نظر مخاطب نباشم. خودم باشم بدون اداهای اضافی. البته به خطا هم رفته ام. وقتی هنگام نوشتن در وبلاگ به نظر مخاطب فکر می کنم، ناخودآگاه در به کار بردن واژه ها احتیاط می کنم. الزاما بد نیست اما انگار محدود می شود آدم، تمام خودش نیست انگار.

 

نوشتن را بیش از هر زمان دیگری کشف کرده ام و دریافته ام تحمل امر تحمل ناپذیر با نوشتن ممکن می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *